Samo par dana nakon sastanka KSP u Splitu, u Zagrebu je 10. svibnja održan sastanak Izvršnog odbora HPS-a. Dopis koji je poslan svim sportsko-penjačkim klubovima i odsjecima u HPS-u prenosimo u cijelosti, uz dozvolu od strane HPS-a, kako bi informirali širu javnost o ovom problemu.
Poštovani,
Već duže vrijeme svjedoci smo, vrlo neuredne situacije u športskom penjanju, sporta koji je prema odredbama Zakona o športu RH, Statutu Hrvatskog olimpijskog odbora, Pravilniku o kategorizaciji športaša HOO, Statutu UIAA i Statutu HPS, organiziran u Hrvatskom planinarskom savezu. Najveći teret odgovornosti za to stanje snosi Komisija za športsko penjanje HPS, koja uz mnogobrojne mjere i pomoć od strane tijela HPS (Glavni i Izvršni odbor HPS), Ured HPS, te posebni i povjerenici imenovani od IO HPS, nikako da riješi nagomilane probleme. Svu pomoć (uključujući i financijsku) i dalje će toj djelatnosti pružati svi dužnosnici i tijela HPS, ali nemoguće je za očekivati da će teškoće riješiti netko drugi, a ne sami športski penjači u HPS-u.
U Hrvatskoj ima i nekoliko športsko-penjačkih klubova koji nisu članice Hrvatskog planinarskog saveza. Postojanje takvih klubova nije u suprotnosti sa Zakonom, oni mogu dragovoljno odlučiti hoće li se ili neće učlaniti u HPS, ali djelatnost im je ograničena, odnosno između ostalog ne mogu se baviti školovanjem, a ako nisu članica nacionalnog športskog saveza ne mogu ni dobiti registraciju za sudjelovanje i organiziranje natjecanja što je vrlo jasna i naglašena zakonska odredba. Kada se takve udruge bave djelatnošću za koju nemaju registraciju, stvar je pravne države da se to spriječi i sankcionira, ali način kako to provesti nije predmet ovog dopisa. Međutim, veliki je problem kada pojedini naši športsko-penjački klubovi i neka planinarska društva koja imaju športsko-penjačke odsjeke organiziraju natjecanja u kojima sudjeluju i natjecatelji iz klubova koji nisu učlanjeni u Hrvatski planinarski savez, a isto tako, pojedini članovi športsko-penjačkih klubova i športsko-penjačkih odsjeka planinarskih društava HPS sudjeluju i na natjecanjima koje organiziraju klubovi koji nisu članice HPS-a.
U posljednje vrijeme dogodilo nekoliko takvih slučajeva i osobe koje zastupaju naše članice iz te djelatnosti, a dužne su obavljati svoj rad u skladu s zakonima i propisima, mogle bi snositi odgovornost za nezakonitost u radu športskih klubova, odsjeka i njihovih pojedinaca. U želji da se to izbjegne, Izvršni odbor HPS na svojoj sjednici održanoj 10.05.2004. skreće posebnu pozornost tim našim udrugama i njihovim predsjednicima o sljedećem:
U Zakonu u športu, članak 7. govori kako isključivo nacionalni savez uređuje sustav športskog natjecanja, članak 27. detaljno razrađuje ulogu športskih saveza, a od članka 42. do 50. preciziraju se sve vrste športskog natjecanja i športskih priredbi, te uvjeta organizacije. U nijednoj od tih odredbi, što je i shvatljivo, nigdje se ne navodi mogućnost da se natječe ili organizira natjecanje ili športsku priredbu, pojedinac ili udruga koja nije učlanjena u nacionalni športski savez (to je svima razumljivo i bez zakona - npr. za nogomet, košarku ili rukomet), ali neki pojedinci i neke naše članice pogrešno misle da se to ne odnosi i za športsko penjanje. Da se izbjegnu takvi događaji, najbolje je još citirati i stavak (3), članka 69. Zakona o športu koji propisuje novčanu kaznu od 30.000,00 do 200.000,00 kn za pravnu ili fizičku osobu koja učini prekršaj: ... ako športske priredbe ne organizira s pravilima koja određuje nacionalni športski savez (članak 46.stavak 2.)
U tom smislu, molimo da vodite stalnu brigu i nadzor o postupanju vaše udruge i pojedinaca prema tim zakonskim odredbama.
Ovaj dopis potpisuju Glavni tajnik HPS-a, Darko Berljak i Predsjednik IO HPS-a, Franjo Novosel.