Ako se penjete po stijenama ili vježbate na boulderima po suncu i vrućini izlažete se riziku od sunčanice i toplotnog udara.
Toplotni je udar za život opasno stanje koje nastaje zbog naglog povišenja tjelesne temperature i nesposobnosti organizma da je održi u podnošljivim granicama. Pojavljuje se kada u tijelu, fizičkom aktivnošću, proizvodimo više topline koja se zbog uvjeta u okolišu nedovoljno ili nikako ne gubi.
Uvjeti za toplotni udar nastaju kada je temperatura okoliša visoka, a zrak vlažan - dakle za vrijeme ljetnih sparina.
Simptomi toplotnog udara su visoka tjelesna temperatura, crvena i suha koža, ubrzan rad srca, zbunjenost i gubitak svijesti.
Toplotni udar može nastupiti već nakon nekoliko minuta intezivnijeg vježbanja, čak i ako ne prijeti dehidracija.
Ako primijetite ove simptome kod svog partnera ili kod sebe sklonite se u hlad i ako je moguće polijevajte sebe ili partnera vodom.
Sunčanica nastupa nakon dužeg izravnog djelovanja sunčevih zraka na tjeme i potiljak, što utječe na krvotok moždanih ovojnica i mozga.
Od sunčanice najčešće stradaju kupači koji se "prže" na suncu, ali i sportaši.
Simptomi sunčanice su jaka glavobolja, titranja pred očima, uzbuđenje i zbunjenost, a u težem slučaju visoka temperatura, crvenilo lica, ubrzano disanje i rad srca. Sunčanica čak može završiti smrću.
Ako se primijete simptomi, potrebno je osobu skloniti u hlad te joj ohladiti glavu hladnim oblozima ili je polijevati hladnom vodom.
U ljetnim mjesecima ne treba odustati od penjanja i vježbanja ili treniranja. Potrebno je samo piti dosta tekućine i skloniti se sa sunca. Najbolje bi bilo vježbati u predvečerje ili negdje u hladu, a ako već morate na sunce stavite kapu!